Svi vi koji želite da uvedete automatizovanje procesa zavarivanja u proizvodnji vaših proizvoda, sadržaj koji smo pripremili za Vas će u mnogome pomoći da razumete koji su sve koraci neophodni da bi sistem mogao da radi bez greške.
Da bi se automatizovala proizvodnja, jedan njen deo ili proizvodnja kompletnog proizvoda potrebno je uspostaviti kontrolu celokupnog procesa, od samog početka proizvodnje.
Sečenje lima je prvi u nizu procesa i zahteva priličnu tačnost isečenih poluproizvoda. Da bi se to obezbedilo, delovi bi trebalo da budu sečeni na laseru, plazmi ili na presi sa odgovarajućim alatima za sečenje. Na ovaj način se obezbeđuje tačnost i ponovljivost pozicija za dalje faze proizvodnje.
Ukoliko se poluproizvodi nakon sečenja savijaju ili plastično deformišu, potrebno je obezbediti tačnost u zadatim tolerancijama svih delova. Da bi se obezbedila tačnost neophodno je savijanje raditi na CNC presama ili pomoću specijalnih alata čime se postiže apsolutna ponovljivost. U suprotnom može doći do variranja dimenzija savijenih delova što znatno otežava dalji tok automatizacije.
Da bi se proizvod formirao (delovi od kojih se sastoji spojili u jednu ili više celina) potrebni su precizni i pouzdani alati za „heftanje“. Alati moraju da obezbede tačnost formiranog komada u zadatim tolerancijama kao i ponovljivost. Na ovaj način se izbegava uticaj ljudskog faktora na proces automatizacije.
Alati za stezanje pri robotskom zavarivanju moraju da obezbede visoku ponovljivost položaja pozicija koje su formirane u prethodnim fazama proizvodnje. Da bi se omogućila ponovljivost pozicija svih delova koji se zavaruju sve prethodne faze proizvodnje moraju biti zadovoljene. U suprotnom proces automatizacije je u mnogome otežan, a u mnogim slučajevima i nemoguć.